Articles

Inés Paniagua Cabana wint Tom Voûte Young Investigator Award

NTVO - jaargang 22, nummer 1, maart 2025

W. van Altena

(NED TIJDSCHR ONCOL 2025;22:41–3)

Inés Paniagua Cabana, promovendus aan het Nederlands Kanker Instituut (NKI), is een van de winnaars van de prestigieuze Tom Voûte Young Investigator Award 2024. Deze prijs, georganiseerd door de Stichting Kinderen Kankervrij (KiKa), erkent veelbelovende jonge onderzoekers in de kinderoncologie. Inés ontving deze prijs voor haar baanbrekende onderzoek naar de rol van telomeren in de ontwikkeling van kinderkanker. Telomeren, de beschermende uiteinden van onze chromosomen, worden korter bij elke celdeling. Wanneer ze te kort worden, stoppen cellen met delen en ondergaan ze apoptose – celdood. Kankercellen omzeilen dit proces echter door telomeeronderhoudsmechanismen te activeren, zoals ‘Alternative Lengthening of Telomeres’ (ALT). Dit mechanisme komt voor bij ongeveer 20% van alle kinderkankers en tot 80% bij specifieke tumoren. Hoe ALT werkt is nog grotendeels onbekend. Het onderzoek van Paniagua Cabana richt zich op het ontrafelen van de genetische processen die ten grondslag liggen aan ALT. Door specifieke genen te identificeren die betrokken zijn bij ALT, kunnen artsen beter voorspellen welke kinderen een verhoogd risico lopen op het ontwikkelen van agressievere tumoren. Dit zou kunnen helpen om behandelingsstrategieën nauwkeuriger af te stemmen.

Lees verder

Paul Kemps wint Tom Voûte Young Investigator Award

NTVO - jaargang 22, nummer 1, maart 2025

W. van Altena

(NED TIJDSCHR ONCOL 2025;22:43–5)

Paul Kemps (28 jaar) heeft geneeskunde gestudeerd in Leiden en daarna promotieonderzoek verricht bij de afdeling Pathologie van het LUMC. Daarnaast was hij verbonden aan het Prinses Máxima Centrum in Utrecht. Zijn begeleiders waren patholoog Pancras Hogendoorn, klinisch moleculair bioloog Tom van Wezel en biomedisch onderzoeker Astrid van Halteren. Begin 2024 heeft Kemps zijn promotieonderzoek afgerond en is hij begonnen als anios kindergeneeskunde in het Reinier de Graaf Ziekenhuis in Delft. Voor zijn onderzoek ontving Kemps onlangs de Tom Voûte Young Investigator Award van KiKa.

Lees verder

Meten van kwaliteit van overleven bij kinderen na kankerbehandeling

NTVO - jaargang 21, nummer 2, mei 2024

W. van Altena

Rebecca van Kalsbeek heeft een van de twee Tom Voûte Young Investigator Awards 2023 gewonnen voor haar presentatie ‘Measuring quality after survival after childhood cancer’. Zij is werkzaam bij het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie in Utrecht als arts-onderzoeker en maakt deel uit van de onderzoeksgroep van prof. Leontien Kremer.

(NED TIJDSCHR ONCOL 2024;21:50–2)

Lees verder

Nanopore-‘sequencing’ versnelt en verbetert tumordiagnostiek tijdens hersenchirurgie

NTVO - jaargang 21, nummer 2, mei 2024

W. van Altena

Marc Pagès-Gallego is een promovendus in de bio-informatica. Hij werkt momenteel bij UMC Utrecht op het gebied van Nanopore-‘sequencing’ en verschillende ‘deep learning’-toepassingen op Nanopore-gegevens. Een van zijn onderzoeksprojecten is ‘INNV-36, ultra-fast deep-learned CNS tumour classification using Nanopore sequencing during surgery’. Dit onderzoek leverde hem de Tom Voûte Young Investigator Award 2023 op.

(NED TIJDSCHR ONCOL 2024;21:53–4)

Lees verder

“Wij stimuleren netwerksamenwerking om de kwaliteit van de zorg goed te houden”

NTVO - jaargang 20, nummer 3, juli 2023

dr. W. Nanhoe , W. van Altena

Voordat een nieuw geregistreerd geneesmiddel in Nederland daadwerkelijk als verzekerde zorg toegankelijk is voor de patiënt, dient nog een aantal stappen te worden genomen. In een redactionele serie van artikelen besteedt het Nederlands Tijdschrift voor Oncologie aandacht aan dit proces door in gesprek te gaan met diverse partijen uit de zorg, overheidsinstanties en de politiek. In dit artikel spreken we met Atse Huisman, beleidsadviseur Dure Geneesmiddelen en secretaris van de Commissie Beoordeling Add-on Geneesmiddelen (CieBAG) van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en Silvia van der Flier, medisch adviseur Dure Geneesmiddelen bij Coöperatie VGZ en lid van de CieBAG.

(NED TIJDSCHR ONCOL 2023;20:97–99)

Lees verder

Interview met dr. Floris Dammeijer: “Dankzij immuuntherapie is het woord genezing onderdeel geworden van het vocabulaire van de oncoloog”

NTVO - jaargang 19, nummer 3, mei 2022

W. van Altena

Vera Bonta Prijs voor longkankeronderzoek naar promovendus Floris Dammeijer

Floris Dammeijer (1992) studeerde geneeskunde in Rotterdam en volgde een research master in immunologie en infectieziekten. Vervolgens koos hij voor een opleiding tot longarts. Op 5 oktober 2021 verdedigde hij zijn proefschrift, getiteld ‘Immunity unchained: improving cancer immunotherapy by targeting the tumor macro-environment’. Tijdens het Nationale Longkankersymposium op 21 januari kreeg Dammeijer de prestigieuze Vera Bonta Prijs 2022 voor wetenschappelijk onderzoek naar longkanker uitgereikt.

DR. FLORIS DAMMEIJER aios longgeneeskunde en postdoctoraal onderzoeker, afdeling Longgeneeskunde, Erasmus MC, Rotterdam
Dr. Floris Dammeijer – aios longgeneeskunde en postdoctoraal onderzoeker, afdeling Longgeneeskunde, Erasmus MC, Rotterdam

(NED TIJDSCHR ONCOL 2022;19:94–8)

Lees verder